ArabicAzerbaijaniEnglishFrenchGermanTurkish

Mesafeli Satış Sözleşmesi

 • MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

   

  MADDE 1- TARAFLAR

  1.1. SATICI (Bundan böyle ARITICI olarak anılacaktır.)

  Ünvanı: ARITICI SU ARITMA CİHAZLARI DAĞITIM PAZARLAMA ORG. SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.

  Adresi: Emir Sultan Mah. Gaziler Cad. Yenişehir İş Merkezi No : 478 /AG Konak / İZMİR

  Telefon: 0232 250 01 56

  Fax: 0232 250 01 46

  Müşteri Hizmetleri Telefon: 0850 304 19 86

  Mersis Numarası: 9297 7467 5485 2386

   

  1.2. ALICI (Bundan böyle TÜKETİCİ olarak anılacaktır.)

  Adı/Soyadı/Ünvanı/Adresi/Telefon/e-mail adresi üye kayıt bilgileri üzerinden değerlendirilecektir.

   

  MADDE 2- KONU

  TÜKETİCİ'nin ariticionline.com internet sitesinden elektronik ortamda siparişini verdiği cinsi, nitelikleri ve satış fiyatı işbu sözleşme içeriğinde belirtilen mal/ürünün satışı ve teslimi ile 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesidir.

  MADDE 3- SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN

  3.1- Sözleşme konusu mal veya hizmetin adı, adeti, KDV dahil satış fiyatı, ödeme şekli ve temel nitelikleri aşağıda belirtilmiştir.

  MADDE 4- ÖDEME

  •  Siparişinize ilişkin ödemeyi havale veya EFT yöntemiyle, kredi kartı ve banka kartıyla gerçekleştirebilirsiniz.

  ·         Sipariş özeti sayfasında sipariş toplamının kaç taksitle ödeneceği bilgisi bulunmaktadır.

  •  Bankanız kampanyalar düzenleyerek sizin seçtiğiniz taksit adedinin daha üstünde bir taksit adedi uygulayabilir, taksit öteleme gibi hizmetler sunulabilir.

  ·           ariticionline.com web sitesinde bankaların kampanyalarına ilişkin açıklama ve bilgilere yer verilebilir. ARITICI tarafından bu açıklama ve bilgilere yer verilmesi ARITICI’nın bankalar tarafından düzenlenen bu kampanyalara ilişkin olarak bir yükümlülük altına girdiği şeklinde yorumlanamaz. Bu tür kampanyalarda inisiyatif bankalara aittir.

  •  Kredi kartınızın hesap kesim tarihinden itibaren sipariş toplamı taksit adedine bölünerek kredi kartı özetinize bankanız tarafından yansıtılacaktır. Banka taksit tutarlarını küsurat farklarını dikkate alarak aylara eşit olarak dağıtmayabilir. Detaylı ödeme planınızın oluşturulması bankanız inisiyatifindedir.

  ·         Diğer yandan vadeli satışların sadece Bankalara ait kredi kartları ile yapılması nedeniyle, TÜKETİCİ, ilgili faiz oranlarını ve temerrüt faizi ile ilgili bilgileri bankasından ayrıca teyit edeceğini, yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri gereğince faiz ve temerrüt faizi ile ilgili hükümlerin Banka ve TÜKETİCİ arasındaki kredi kartı sözleşmesi kapsamında uygulanacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

  ·         Havale ile yapacağınız alışverişlerinizde sipariş tarihinden itibaren 3 İş günü içinde ödemeyi gerçekleştirmediğiniz takdirde siparişiniz ARITICI tarafından iptal edilecektir. Bu durumda ortaya çıkacak sorumluluklar müşteriye aittir.

  ·         Havale işlemini gerçekleştirirken açıklama kısmına Sipariş Numarası ile ad-soyad bilgisinin yer alması zorunludur. Havale işlemini gerçekleştirdikten sonra işleme ait dekont örneğinin web sitemizde yer alan ilgili siparişinize ödeme bildir butonunu kullanarak iletilmesi gereklidir. TÜKETİCİ tarafından yapılan ödemenin bildirilmemesi sebebiyle teslimatta yaşanabilecek gecikmelerden ARITICI sorumlu olmayacaktır.

  MADDE 5 – İADE PROSEDÜRÜ

  5.1.- TÜKETİCİ'nin cayma hakkını kullandığı durumlarda ya da siparişe konu olan ürünün çeşitli sebeplerle tedarik edilememesi veya hakem heyeti kararları ile TÜKETİCİ'ye bedel iadesine karar verilen durumlarda, ödeme seçeneklerine ilişkin iade prosedürü aşağıda belirtilmiştir:

  a) Kredi Kartı ile Ödeme Seçeneklerinde İade Prosedürü

  Alışveriş kredi kartı ile ve taksitli olarak yapılmışsa, TÜKETİCİ ürünü kaç taksit ile aldıysa Banka TÜKETİCİ'ye geri ödemesini taksitle yapmaktadır. ARITICI bankaya ürün bedelinin tamamını tek seferde ödedikten sonra, Banka poslarından yapılan taksitli harcamaların TÜKETİCİ'nin kredi kartına iadesi durumunda, konuya müdahil tarafların mağdur duruma düşmemesi için talep edilen iade tutarları, yine taksitli olarak hamil taraf hesaplarına Banka tarafından aktarılır. TÜKETİCİ'nin satış iptaline kadar ödemiş olduğu taksit tutarları, eğer iade tarihi ile kartın hesap kesim tarihleri çakışmazsa her ay karta 1 (bir) iade yansıyacak ve TÜKETİCİ iade öncesinde ödemiş olduğu taksitleri satışın taksitleri bittikten sonra, iade öncesinde ödemiş olduğu taksitleri sayısı kadar ay daha alacak ve mevcut borçlarından düşmüş olacaktır.

  Kart ile alınmış mal ve hizmetin iadesi durumunda ARITICI, Banka ile yapmış olduğu sözleşme gereği TÜKETİCİ'ye nakit para ile ödeme yapamaz. ARITICI, bir iade işlemi söz konusu olduğunda ilgili yazılım aracılığı ile iadesini yapacak olup, ARITICI ilgili tutarı Banka'ya nakden veya mahsuben ödemekle yükümlü olduğundan yukarıda anlatmış olduğumuz prosedür gereğince TÜKETİCİ'ye nakit olarak ödeme yapılamamaktadır. Kredi kartına iade, ARITICI'nın Banka'ya bedeli tek seferde ödemesinden sonra, Banka tarafından yukarıdaki prosedür gereğince yapılacaktır.

  TÜKETİCİ, bu prosedürü okuduğunu ve kabul ettiğini kabul ve taahhüt eder.

  b) Havale/EFT Ödeme Seçeneklerinde İade Prosedürü

  İade, TÜKETİCİ'den banka hesap bilgileri istenerek, TÜKETİCİ'nin belirttiği hesaba (hesabın fatura adresindeki kişinin adına veya kullanıcı üyenin adına olması şarttır) havale ve EFT şeklinde yapılacaktır.

  ARITICI bankaya ürün bedelinin tamamını tek seferde geri öder.

  Havale/EFT yoluyla alınmış mal ve hizmetin iadesi durumunda ARITICI, Banka ile yapmış olduğu sözleşme gereği TÜKETİCİ'ye nakit para ile ödeme yapamaz. ARITICI, bir iade işlemi söz konusu olduğunda ilgili yazılım aracılığı ile iadesini yapacak olup, ARITICI ilgili tutarı Banka'ya nakden veya mahsuben ödemekle yükümlü olduğundan yukarıda anlatmış olduğumuz prosedür gereğince TÜKETİCİ'ye nakit olarak ödeme yapılamamaktadır.

  TÜKETİCİ, bu prosedürü okuduğunu ve kabul ettiğini kabul ve taahhüt eder..

  5.2.- Teslimat Şekli ve Adresi :

  Verilen siparişler en geç 5 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir. Kargo bedeli ürüne göre değişmektedir, bu bedel sipariş toplam tutarına eklenir.

  ARITICI tarafından ariticionline.com İnternet sitesinde yer alan ürün açıklamalarında kargo ücretinin ARITICI’ya ait olduğu açık ve net olarak belirtilmedikçe kargo ücreti TÜKETİCİ tarafından ödenir.

  Tüketicinin ürünü geç teslim almasından kaynaklanan her türlü zarar ile ürünün kargo şirketinde beklemiş olması ve/veya kargonun ARITICI' ya iade edilmesinden dolayı oluşan giderler de TÜKETİCİ’ye aittir.

  Sipariş edilen ürün teslimatı, anlaşmalı kargo şirketi aracılığı ile, TÜKETİCİ'nin yukarıda belirtilen adresinde teslim edilecektir. Teslim anında TÜKETİCİ'nin adresinde bulunmaması durumunda dahi ARITICI üzerine düşen edimini tam ve eksiksiz olarak yerine getirmiş olarak kabul edilecektir. Bu nedenle, TÜKETİCİ'nin ürünü geç teslim almasından ve/veya hiç teslim almamasından kaynaklanan zararlardan ve giderlerden ARITICI sorumlu değildir. ARITICI, sözleşme konusu ürünün sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri ve kullanım kılavuzları ile teslim edilmesinden sorumludur.

  MADDE 6- CAYMA HAKKI

  Kanunen cayma hakkı tüketiciye tanınmış bir hak olup, tüketici tanımı içinde yer almayan gerçek ve tüzel kişilerin Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a dayanarak cayma hakkından yararlanmaları mümkün değildir.

  TÜKETİCİ ,ARITICI ile imzaladığı işbu Mesafeli Satış Sözleşmesi'nden 14 (ondört) gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkı süresi, hizmet ifasına ilişkin sözleşmelerde sözleşmenin kurulduğu gün; mal teslimine ilişkin sözleşmelerde ise TÜKETİCİ'nin veya TÜKETİCİ tarafından belirlenen üçüncü kişinin malı teslim aldığı gün başlar. Ancak TÜKETİCİ, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir. Cayma hakkı süresinin belirlenmesinde;

  a) Tek sipariş konusu olup ayrı ayrı teslim edilen mallarda, TÜKETİCİ'nin veya TÜKETİCİ tarafından belirlenen üçüncü kişinin son malı teslim aldığı gün,

  b) Birden fazla parçadan oluşan mallarda, TÜKETİCİ'nin veya TÜKETİCİ tarafından belirlenen üçüncü kişinin son parçayı teslim aldığı gün,

  c) Belirli bir süre boyunca malın düzenli tesliminin yapıldığı sözleşmelerde, TÜKETİCİ'nin veya TÜKETİCİ tarafından belirlenen üçüncü kişinin ilk malı teslim aldığı gün esas alınır.

  Cayma hakkının kullanımı, ariticionline.com internet sitesinde yer alan Siparişlerim bölümü altındaki sipariş iptal/iade alt başlığında belirtilen iade adımlarını izleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

  Cayma bildirimine rağmen makul süre içerisinde ürünün/malın ARITICI'ya iadesinin yapılmaması ve/veya ilgili kargo şirketine bu süre içerisinde teslim edilmemesi halinde ortaya çıkacak menfi veya müspet her türlü zararlardan, maddi kayıplardan TÜKETİCİ sorumlu olacaktır.

  Tüketici aşağıdaki sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz:

  a) Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve ARITICI veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

  b) Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler.

  c) Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler.

  ç) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler.

  d) Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler.

  e) Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.

  f) Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler.

  g) Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler.

  ğ) Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya TÜKETİCİ'ye anında teslim edilen gayrimaddi mallara ilişkin sözleşmeler.

  h) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, TÜKETİCİ'nin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

  14 günlük süre içerisinde TÜKETİCİ’nın cayma hakkını kullanması halinde, iade edilecek ürünlerin kutusu, ambalajı varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak TÜKETİCİ’ye teslim edilmesi gerekmektedir.

  MADDE 7- GENEL HÜKÜMLER

  7.1- TÜKETİCİ, www. com internet sitesinde sözleşme konusu ürüne ilişkin ön bilgileri okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini beyan eder.

  7.2- Ürün Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun kapsamında sözleşme tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde TÜKETİCİ’ye teslim edilecektir. Ürününün teslim edilmesi anına kadar tüm sorumluluk ARITICI'ya aittir.

  7.3.- Sipariş edilen ürün TÜKETİCİ’nin yazılı adresinde tüketiciye ve/veya ilgili adreste bulunan 3. Kişiye teslim edilir.

  7.4. Sözleşme konusu ürün, TÜKETİCİ’nin talebi doğrultusunda TÜKETİCİ'den başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden ARITICI sorumlu tutulamaz.

  7.5. ARITICI, işbu sözleşme kapsamında satışı gerçekleştirilen ürün/malın montaj ve kurulumunu üstlenmez. Bu ürün/malın kurulum veya montajı esnasında montajını üstlenen kişi/kurum tarafından montaj veya kurulumdan kaynaklı olarak üründe hasar meydana gelmesi durumunda TÜKETİCİ, meydana gelen hasardan bizzat sorumludur. TÜKETİCİ, bu gibi bir durumda cayma hakkını kullanamayacağı gibi, montaj talimatları doğrultusunda hareket edilmeyerek hatalı montaj yapılması ve/veya ürüne zarar verilmesi sebebiyle ortaya çıkabilecek sonuçlardan ARITICI sorumlu tutulamaz.

  7.6. ARITICI, sözleşme konusu ürünün sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri ve kullanım kılavuzları ile teslim edilmesinden sorumludur. 

  7.7.- Sözleşme konusu ürünün teslimatı için işbu sözleşmenin bedelinin TÜKETİCİ'nin tercih ettiği ödeme şekli ile ödenmiş olması şarttır. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, ARITICI ürünün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

  7.8.- Ürünün tesliminden sonra TÜKETİCİ'ye ait kredi/banka kartının TÜKETİCİ'nin kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi ve/veya kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşun ürün bedelini ARITICI’ya ödememesi halinde, teslim edilmiş ise TÜKETİCİ'nin kendisine teslim edilen ürünü ARITICI’ya göndermesi zorunludur.

  7.9.- Garanti belgesi ile satılan ürünlerden olan veya olmayan ürünlerin ayıplı (arızalı, bozuk vb.) halinde veya garanti kapsamında ve şartları dahilinde arızalanması veya bozulması halinde gerekli onarımın yetkili servise yaptırılması için söz konusu ürünler ARITICI'ya gönderilebilir, bu takdirde kargo/nakliye giderleri ARITICI tarafından karşılanacaktır.

  7.10.- 385 sayılı vergi usul kanunu genel tebliği uyarınca iade işlemlerinin yapılabilmesi için tarafınıza göndermiş olduğumuz iade bölümü bulunan faturada ilgili bölümlerin eksiksiz olarak doldurulması ve imzalandıktan sonra tarafımıza ürün ile birlikte geri gönderilmesi gerekmektedir.

  7.11.- İade işlemlerinde ariticionline.com internet sitesinin Siparişlerim bölümünde yer alan İade başlığı altında yazılı adımlar izlenerek gerçekleştirilebilir.

  7.12.- ARITICI, mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefeti, ulaşımın kesilmesi gibi olağanüstü durumlar nedeni ile sözleşme konusu ürünü süresi içinde teslim edemez ise, durumu 7 gün içinde TÜKETİCİ’ye bildirmekle yükümlüdür. Bu takdirde TÜKETİCİ, siparişin iptal edilmesini, sözleşme konusu ürünün varsa emsali ile değiştirilmesini ve/veya teslimat süresinin engelleyici durumun ortadan kalkmasına kadar ertelenmesi haklarından birini kullanabilir.

  7.13. TÜKETİCİ’NİN 7.12. maddede yazılı durumda siparişi iptal etmesi halinde ödediği tutar 14 gün içinde kendisine nakden ve defaten ödenir. TÜKETİCİ’nin kredi kartı ile yaptığı ödemelerde ise, ürün tutarı, siparişin TÜKETİCİ tarafından iptal edilmesinden sonra 14 gün içerisinde ilgili bankaya iade edilir. Bu tutarın bankaya iadesinden sonra TÜKETİCİ hesaplarına yansıması tamamen banka işlem süreci ile ilgili olduğundan, bankadan TÜKETİCİ’ye yapılabilecek geç ödemelerden ARITICI sorumlu tutulamaz. TÜKETİCİ, olası gecikmeler için ARITICI'nın herhangi bir şekilde müdahalede bulunmasının mümkün olamayacağını ve ARITICI tarafından kredi kartına iade edilen tutarın banka tarafından TÜKETİCİ hesabına yansıtılmasının ortalama 2 ile 3 haftayı bulabilecektir.

  7.14. 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu; kapsamında işbu sözleşme nedeni ile TÜKETİCİ’ye ait telefon-TC kimlik numarası-banka bilgileri-kredi kart bilgileri ve adres bilgilerinin ariticionline.com tarafından kayda alınmasına ve ilgili işlemlerin yapılabilmesi için 3. kişi ve firmalara aktarılmasına TÜKETİCİ tarafından izin verilip verilmediğine ilişkin detaylı bilgilendirme yapılmış; TÜKETİCİ’nin açık rızasının olup olmadığı kendisine açıkça bilgi verilerek sorulmuştur.

  Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Aydınlatma Metni’ne web sitemiz üzerinde yer alan linkten erişilebilir.

  TÜKETİCİ, 6698 sayılı Kişiler Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında yukarıda belirtilen işlemlerle ilgili belirtilen kişisel verilerin ARITICI tarafından kayda alınmasına ve ilgili bilgilerin teknik servis, kurulum ya da ticari işlemlerle ve satış konusu ürünle ilgili işlemlerin yapılması için 3. kişi ve firmalara aktarılmasına açıkça rıza göstermektedir.

  7.15.- Satışı ilgili mevzuatlar gereği resmi merciler nezdinde gerçekleştirilecek resmi işlemler ile tamamlanması öngörülen ürünler için Ön Bilgilendirme Formu ve Mesafeli Satış Sözleşmesi bir ön protokol niteliğinde olup bu ürünlerin toplam bedeli, ödeme şekli ilgili Kampanya Şartlarında ve/veya Ürün Açıklamalarında belirtilecek olup, bu bedele satışa ilişkin resmi işlemlerin tamamlanması sırasında ortaya çıkacak masraflar dahil değildir. Söz konusu masraflar TÜKETİCİ tarafından resmi işlemlerin yerine getirilmesi esnasında ödenecektir. Bu satışlar, toplam bedelin TÜKETİCİ tarafından ARITICI’ya ödenmesi ve resmi merciler nezdinde resmi işlemlerin yerine getirilmesi ile tamamlanmış sayılacaktır. Bu kapsamda cayma hakkı, kargo / teslimat ve benzeri nitelikteki uygulama alanı bulunmayan hükümler bu ürünler için geçerli olmayacaktır.

  7.16.- İşbu sözleşmenin bir veya daha fazla maddesinin geçersiz kılınması ya da hükümsüz hale gelmesi sözleşmenin diğer hükümlerinin geçerliliğini etkilemez.

  MADDE 8- UYUŞMAZLIK VE YETKİLİ MAHKEME

  İşbu sözleşme ile ilgili çıkacak ihtilaflarda; Türk Hukuku uygulanır ve Türk Mahkemeleri ile icra daireleri yetkilidir.

  Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerli olmak üzere her yıl Gümrük ve ticaret Bakanlığı tarafından ilan edilen değere kadar olan ihtilaflar için TÜKETİCİ işleminin yapıldığı veya TÜKETİCİ ikametgahının bulunduğu yerdeki İl veya İlçe Tüketici Hakem Heyetleri, söz konusu değerin üzerindeki ihtilaflarda ise TÜKETİCİ işleminin yapıldığı veya TÜKETİCİ ikametgahının bulunduğu yerdeki Tüketici Mahkemeleri Yetkili olacaktır.

  Siparişin gerçekleşmesi durumunda TÜKETİCİ işbu sözleşmenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılır